Bebeklerde Pişik Nasıl Geçer?

2

Bebeklerde pişik neden olur, bebeklerde pişik nasıl anlaşılır, bebekler için en iyi pişik kremi hangisidir“soruları yeni anneler için vazgeçilmez sorulardır.

Çünkü bebekler tuvalet kontrolü yapamadıkları için özellikle popo kısmına dışkı bulaşması olur. Bu, ne kadar erken müdahale ederseniz edin ciltte tahrişe neden olur.

Bu tahrişe pişik denir. Bu tahriş, cilt yapısına göre değişir ancak bebeklerin ciltleri yetişkinler gibi değildir. Daha hassas cilde sahip olan bebeklerde bu tahriş önemlidir. Pişikler yalnızca idrar ve kakaya bağlı değildir.

Antibiyotikten, altı ıslak kalmaktan, hijyen eksikliğinden, cildi tahriş eden şampuanlardan, hastalıklardan, anne sütünden mamaya geçiş sebebiyle, katı yiyeceklerin tüketilmesi ve diş çıkarma da pişiğe neden olabilmektedir.

Bebeklerde pişik belirtileri

Bebeklerde pişik nasıl geçer
Bebeklerde pişik nasıl geçer

Bebeklerde pişik sebebi özellikle idrardaki amonyak maddesi olduğu için bu maddenin kızarıklık yapma özelliği sebebiyle genital bölgede kızarma pişiğin en önemli belirtisidir.

Pişik bölgesinde bir yanma hissi oluşacaktır. Bu yanma hissinin sebebi tahriş olmuş deridir. Bebek, her hareket ettiğinde bu yanma hissi artacağı için bebek hareket etmek istemeyecektir.

Huysuz olup ağlaması da pişiğin diğer belirtilerindendir. Pişiğin giderilmesi ve bebeğin rahatlatılması için çeşitli yöntemler kullanmak gerekir.

Bebeklerde pişik için bitkisel çözümler

Bebeklerde pişik nasıl geçer bitkisel çözüm
Bebeklerde pişik nasıl geçer bitkisel çözüm

Bebeklerde pişiği önlemek için pişik olacak bölgenin sürekli kuru, temiz ve serin tutulması gerekir. Özellikle doğru bezin kullanılması ön plana çıkmaktadır.

Sıvıyı dışarı taşırmayan, bebeğin altının kuru kalmasını sağlayan ve bebeğin cildine uygun bir bez kullanmak gerekir. Ciddi pişiklerde doktora başvurmak en doğru yöntemdir. Basit pişiklere ise evde de müdahale edebilirsiniz.

Bebeklerde pişiğin önlenmesinde bitkisel olarak en etkili çözüm saf zeytinyağıdır. Zeytinyağı içeriğindeki E vitamini ve antioksidan özelliği ile bebeğinizin cildini yumuşatıp tahrişi azaltacaktır.

Diğer önemli bir yöntem de pişik bölgesine sarı kantaron yağı sürmektir. Bu yöntem de yaraların ve tahrişlerin iyileşmesinde önemli bir yere sahiptir.

Ceviz yapraklarını kaynatıp çay şeklinde hazırladıktan sonra ılımasını bekleyin ve pişik olan bölgeye sürün. Bu yöntem de pişiğe bitkisel bir çözümdür.

Kızaran ve tahriş olan bölgeye Hindistan cevizi yağı da sürülebilir.

Bebek kıyafetleri pişik yaşanmaması için sık sık değiştirilmelidir. Annelerin bebek kıyafet lekeleri konusunda başının dertte olduğunu biliyorum. Sitede yer alan bebek kıyafet lekeleri nasıl çıkar yazımı okumanızı öneriyorum.

Bebeklerde pişik tedavisi videolu anlatım

2 YORUMLAR

  1. Sudocream kullansın bütün ebeveynler. Eczanelerde ve Hepsiburada gibi online marketlerde satılıyor. Biraz pahalı gelebilir ama kesinlikle en iyisidir pişik tedavisi için. ayrıca çok yoğun olduğundan kolay kolay bitmiyor.

    Bu arada yazı çok başarılı, teşekkür ederiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.