Bebeklerde Öksürük Burun Akıntısı için Ne Yapılır?

Bebeklerde burun akıntısı ve hapşırma

Bebeklerde öksürük burun akıntısı özellikle kış aylarında annelerin çok fazla uğraştığı hastalıklardandır. Hava yoluyla bulaşan grip virüsleri hasta kişilerin öksürüp hapşırması ile ya da yakın temasta bulunup bebeği öpmesi ile bebeğe geçmektedir.Akciğerlere yerleşen virüsün en belirgin semptomları bebeklerde öksürük burun akıntısı ve zaman zaman görülen ateştir. Bebeklerde ateşi önlemek için hemen ateş düşürücülere sarılmak doğru bir davranış değildir.

Bebeklerde öksürük burun akıntısı

Doktorunuzun da önerisini alarak özellikle bebekleri daha ince giydirmek ve ılık banyo yaptırmak ateşi düşürmenin doğru yöntemidir. Bebeklerdeki ateş 38 dereceyi geçerse ateş düşürücü kullanılmalıdır.

MUTLAKA OKUYUN:  Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Hakkında 3 Bilgi

Ateş düşürücü ilaçları doktorun önerisi ile vermekte fayda var. Bebeklerde görülen soğuk algınlığı ciddiye alınmalıdır. Bebeklerin ve yaşlıların bağışıklık sistemleri zayıfladığı için vücut dirençleri düşecek, yaşlılarda ve bebeklerde öksürük burun akıntısı devamında çok daha kötü tablolarla karşılaşmamıza sebep olabilecektir.Anne sütü ile beslenen bebekler birçok konuda olduğu gibi bebeklerde öksürük burun akıntısı konusunda da şanslıdır. Anne sütü hastalıklara karşı antikor üretir. Emziren anneler bebek hastalandığında daha sık emzirmeye çalışmalıdır.

Eğer ek gıdaya geçilmişse bol sıvı verilmelidir. Burun akıntısının daha rahat tahliye olması için bebeğin başı hafifçe yükseltilebilir. Burun tıkanıklığı bebeğin beslenme düzenini de bozar.

MUTLAKA OKUYUN:  En Temiz Diş Temizliği Nasıl Yapılır?

Bu sebeple burun tıkanıklığı varsa burnun açık olması için tuzlu su, deniz suyu gibi burun açıcı doğal ürünler kullanılabilir. 

 

Bebeklerde öksürük burun akıntısı bitkisel öneriler

Bebeklerde öksürük burun akıntısı için önemli bitkisel tedavilerden birisi limondur. Limonun içinde bulunan anti bakteriyel ve anti-inflamatuar özellikler, soğuk algınlığı ile ilgili boğaz ağrısı, burun akıntısı ve öksürük gibi belirtileri azaltmada yardımcı olur.

Sıcak tavuk çorbası, portakal, zencefil ve elma sirkesi de bebeklerde öksürük burun akıntısı tedavisinde kullanılan bitkisel ürünlerdendir.

MUTLAKA OKUYUN:  Dukan Diyeti Nasıl Yapılır?

 

 

 

Bebeklerde burun tıkanıklığı sorunu için yazımı okumanızı öneririm.

Bebeklerde burun akıntısı için şurup

Bebeklerde sadece burun akıntısı için değil her türlü sağlık problemi için kulaktan duyma ya da “Tanıdığın çocuğuna iyi gelmişti ben de kullanayım.” düşüncesi ile ilaç kullanılmaz.

Bebeklerde öksürük şurubu

Ülkemizde ve dünyada birçok insan yanlış ilaç kullanımı sebebiyle hayatını kaybediyor. Amerika’da en sık ölüm nedenleri arasında 4. Sırada yer alan yanlış ilaç kullanımı, ülkemizde de maalesef üst sıralardadır. Bu sebeple doktorun tavsiyelerine uymakta fayda vardır.


Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşünceleriniz kıymetli, yazıyı yorumlar mısınız?x
()
x