Bebeklerde Mantar Hakkında Bilmeniz Gereken +5 Bilgi

Bebeklerde kasık mantarı, bebeklerde mantar tedavisi, bebeklerde vajinal mantar ebeveynlerin çocuklarında görmek istemedikleri problemler arasında olsa da zaman zaman bu tip rahatsızlıklarla karşılaşabiliyoruz.

1.Mantar belirtileri

Bebeklerde Mantar Belirtileri
Mantar belirtisi nelerdir?

Bebek vücudunda görülen mantar genellikle bozuk para büyüklüğünde bir alana sahip ve tıpkı metal paralardaki gibi yuvarlak bir şekilde ve leke olarak karşımıza çıkar. Lekenin merkezi düz, çevresi ise hale şeklinde pürüzlü, kuru ve pul pul olur. Mantar genellikle çapı en fazla 1,5 cm civarında kalır ve daha fazla büyümez.

İlginizi Çekebilir: Bebeklerde soğuk algınlığı nasıl geçer sorusu için detayları anlattığımız içeriğe bir göz atın.

2.Mantar neden oluşur?

Bebeklerde Mantar Neden Oluşur
Bebek vücudunda oluşan mantar neden çıkar?

Hastalıklı bir insan ya da hayvana dokunan bebeklere mantar bulaşabilir. Aynı zamanda mantarlar saç fırçası, havlu ve çeşitli giysilerde de nemli olmak kaydı ile yaşayabilir. Mantarlar nemli bölgeleri severler. Özellikle dezenfektesi tam olarak sağlanmamış kirli havuzlar, hamamlar, banyolar mantarın bebeğinize geçmesi için uygun alanlardır. Bazı bebeklerin ve insanların mantara yakalanma yatkınlığının daha fazla olduğunu söyleyebiliriz. İki farklı bebekten birinin aynı mekânı paylaşmış olmasına rağmen mantara yakalanması, diğerinin ise yakalanmamasını genetik yatkınlıkla izah edebiliriz.

3.Bebeklerde mantar nasıl geçer?

Bebeklerde Mantar Nasıl Geçer?
Bebek vücudunda oluşan mantar nasıl geçer?

Mantar tedavisine geçmeden önce mantara yakalanmış bebeğin bu bölgeyi kaşımamasına dikkat etmemiz gerekir. Kaşıma ile mantarı farklı bölgelere yayma riskinin olacağı muhakkaktır. Bu sebeple bebeklerin tırnaklarının kısa kesilmesi ve temiz tutulması aynı zamanda ellerine eldiven geçirilmesi de alınacak önlemlerdendir. Mantar tespit edilir edilmez tedaviye derhal geçilmelidir. Gecikmesi halinde mantarın yayılma riski artar.

İlginizi Çekebilir: Bebeklerde pişik nasıl geçer tüm detaylarıyla bağlantıya tıklayarak bilgi alabilirsiniz.

4.Bebeklerde mantar tedavisi

Bebeklerde Mantar Tedavisi
Bebeklerde görülen mantarı tedavisi

Doktorunuzun tavsiye ettiği reçeteli veya reçetesiz kremleri kullanabilirsiniz. Bu kremlerle ve doğru bir süreç yürüterek bir ay içinde mantar tedavisi sonuçlanabilmektedir. Bu süre içinde bebeğinizin cildinin kuru ve temiz olması gerekir. Mantar tedavisi sonuçlanana kadar ev içindeki tüm ortak kullanılan eşyaları ayırmanız gerekir. Mantar tedavisinin önemli aşamalarından biri de mantarın yayılmasını engellemektir.

5.Bitkisel tedavi yolları

Bitkisel Mantar Tedavisi
Bitkisel mantar tedavisi ile mantardan kurtulma

Bebeğinizin yaşı büyükse bebeklerde bitkisel mantar tedavisi için civanperçemi ya da papatya kullanabilirsiniz. Ancak bu bitkileri de mutlaka doktor kontrolünde uygulamanız ve doktorunuzun onaylamadığı bir tedaviye başlamamanız gerekir. Bazı bebeklerin bu bitkilerin içerisindeki maddelere karşı alerjileri olabilir. Buna da dikkat etmek gerekir.

5/5 - (85 votes)

  1. Anonim: gta 5 bİlİnmesİ gereken 20 bİlgİ vİdeosunu hazirladik arkadaŞlar.daha fazla bu tarz vİdeolar da gelecektİr.lÜtfen kanalimiza destek olmak İÇİn abone olup ve ... Reply
  2. Anonim: Mantar alerjisi sadece bebeklerde değil yetişkinlerde de görülebilir. Bu yüzden bebeğinizin alerjisi olduğu konusunda bilginiz yoksa mantar konusunda doktor onayı almanız önemlidir. Bebeğiniz mantar yedikten sonra makalemizde yer alan belirtileri gösterirse bebeğe mantar vermeyi derhal kesin ve hemen bir hastaneye müracaat edin. Reply