Bebeklerde Ek Gıda Ne Zaman Başlanır?

Bebeğiniz büyümeye başladıkça hareketlenecek ve enerjiye ihtiyacı duyacaktır. Aynı zamanda kilo alması ile birlikte anne sütünün yetmemeye başlaması gündeme gelecektir. Bütün bunlar bebeklerde ek gıda sinyalleri olarak adlandırılabilir.Bunun için altıncı aydan itibaren bebeğinize ek gıda başlayabilirsiniz. Bebeklerde ek gıda başlanmasının bir sebebi de bebeğin kıvamlı yiyeceklere alışması ve çeşitli reflekslerinin ( yutma, çiğneme vb.) geliştirilmesi isteğidir.

Bebeklerde ek gıdaya geçiş nasıl olmalı

Bebeklerde ek gıdaya geçiş nasıl olmalı

Bebekler, eğer siz yemeğinizi yerken sizi dikkatle takip etmeye başlamışsa, sizin yemeklerinize uzanmaya çalışıyorsa, desteksiz olarak oturabiliyorsa ek gıda için uygun sayılmaktadır.

MUTLAKA OKUYUN:  Bebek Hırıltısı Nasıl Geçer?

Bebeklerde ek gıda geçişi için genellikle yoğurt ve sıvı muhallebi önerilir. Sebze çorbası ve meyve püresi de ilk olarak verebileceğiniz gıdalardandır.İlk altı ay sadece anne sütü ile beslenen bebeğin yeni tatlara alışması gerekir. Fakat bu tatları bir anda bebeğiniz istese dahi çokça vermek de sıkıntı doğuracaktır.

Yemek düzenini ayarlayarak bebeğiniz acıktığında ek gıda vermek ama asla anne sütünden vazgeçmemek gerekir. Özellikle iki yaşına kadar anne sütü alan çocuklarda hastalıklara yakalanma riski azalmaktadır.

Bebeklerde ek gıda tablosu

Bebeklerde ek gıda tablosu

Bebeklerde ek gıda geçişinden sonra bir anda bir kâse sebze çorbasının bitmesini beklemeyin.MUTLAKA OKUYUN:  2 Yaş Sendromu Merak Edilen 5 Soru

Bir hafta içinde yavaş yavaş yeme miktarlarını artırın ve bir haftanın sonunda 9-10 tatlı kaşığı ek gıdanın bebeğiniz tarafından alındığını göreceksiniz.

Sebze çorbası hazırlıyorsanız içine az miktarda sızma zeytinyağı katmanız da bebeğinizin sağlığı ve gelişimi için yararlı olacaktır.

Bebeklere ek gıda verilirken dikkat edilmesi gerekenler:

Bebeklerde ek gıda verilirken dikkat
  • Yeni ve farklı tatlara teker teker ve en az 3-5 gün arayla başlamalısınız.
  • Verdiğiniz gıdanın bebeğinizde alerji yapıp yapmadığını anlamak için birden fazla gıdayı aynı anda vermeyin ve verdiğiniz gıdalardan sonra bebeğinizi gözlemleyin.
  • Bebeklerde ek gıda için ayrıca tuz ya da şeker ilave etmeyin.
  • Bebeğinize vereceğiniz ek gıdaların organik olmasına, taze olmasına ve hazır olmamasına dikkat edin.
  • Ev yoğurdu yedirin.
  • Bebeğinize yemek yedirirken çok acele etmeyin ama çok da zamana yaymayın. İkisi de bebeğinizin ek gıda alımını olumsuz etkileyecektir.
  • Yemeği televizyonun olmadığı sessiz bir mekânda yedirin.
  • Asla zorla yemek yedirmeyin. Yemek eğlenceli ve zevkli bir süreç olmalıdır.
MUTLAKA OKUYUN:  Bebeklerde Pişik Nasıl Geçer?


Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
1
0
Düşünceleriniz kıymetli, yazıyı yorumlar mısınız?x
()
x