Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Annelerin, “bebeklerde burun temizliği, bebeklerde burun akıntısı, bebeklerde burun tıkanıklığına bitkisel çözüm, bebeklerde burun tıkanıklığı nasıl açılır” sorularına cevap aradığı herkesin malumudur. Bunun temelinde sümkürmenin solunum kaslarının koordinasyonunu gerektiren ve öğrenilen bir eylem olmasında yatar. Bebeklerde burun tıkanıklığı bu sebeple 3 yaşına kadar dışarıdan müdahale ile giderilmelidir. Bebeklerin ağız yapısı emme odaklı olduğu için bebeğin ağzından nefes alması yetişkinler kadar kolay değildir. Özellikle anne sütü alırken bebeklerin burnundan nefes alma zorunluluğu vardır. Burnun tıkalı olmasıyla çocuğun beslenmesi de bozulur. Tıkalı burunla anne sütü alamayan bebek rahatsız olacaktır. Ebeveynin bir an önce bebeğin burnunu açmaları ve solunumu rahat yapmalarını sağlamaları gerekir.

Bebeklerde burun tıkanıklığı ve hırıltı

Bebeklerde burun tıkanıklığı ve hırıltı

Bebeklerde burun tıkanıklığı ve hırıltı

Bebeğin burun kıkırdakları yumuşaktır. Nefes alışverişinde birbirine yapışarak burun kanalını iyice daraltırlar. Havanın dar bir yerden geçmesi sırasında çıkan sese hırıltı diyoruz. Bebeğinizin burnundan gelen hırıltıları da göğüs bölgesinden gelen hırıltıları da mutlaka önemseyip bebeğinizi bir çocuk doktoruna muayene ettirmeniz gerekir. Bebeklerde burun tıkanıklığı sebebiyle olan hırıltıların bebeğinizin uyuma düzenini de etkileyeceğini unutmayın. Zira bebek, nefes alışverişini tam olarak yapamadığı için uykusundan kalkabilir.

Bebeklerde burun tıkanıklığına ne iyi gelir

Bebeklerde burun tıkanıklığına ne iyi gelir

Bebeklerde burun tıkanıklığına ne iyi gelir

  Bebeklerde burun tıkanıklığı için en çok kullanılan yöntem serum fizyolojik veya tuz oranı daha yüksek deniz, okyanus suyu vb.dir. Özellikle bebeklerin beslenmesinden önce ve uykudan hemen önce burun lavajı yapmak ve burun tıkanıklığını gidermek, bebeğin beslenmesini ve uykusunu rahatlatacaktır. Eğer akıntı çok fazla olursa bebekler için özel üretilmiş burun aspiratörü vasıtasıyla salgıları çekebilirsiniz. Dekonjestan içerikli şuruplar iki yaş altında kullanılmamalıdır. Burun damlası şeklinde olan dekonjestanlar ise 6 aydan büyük çocuklara serum fizyolojik ile seyreltilerek verilmelidir.

Bebeklerde burun tıkanıklığına bitkisel çözüm

bebeklerde-burun-tikanikligi-bitkisel-cozum

Bebeklerde burun tıkanıklığına bitkisel çözüm

Bebeklerde burun tıkanıklığı için evde doğal yöntemler de uygulayabilirsiniz. Bunların en etkili olanı yarım bardak ılık suyun içinde yarım çay kaşığı tuzu eriterek bunu bir damlalık ya da enjektör yardımıyla çocuğun burnuna iki üç damla damlatmaktır. Ayrıca bebek emiyorsa anne sütü de burun deliğine damlatılabilir. Bu da antioksidan özelliği ile bebeği rahatlatacaktır.

Bebeklerde burun tıkanıklığı nasıl geçer videolu anlatım

5/5 - (32 votes)

  1. Anonim: Yeni doğan bebeklerde altı ay boyunca ağızdan solunum içgüdüsü bulunmaz. Bu da burnu tıkanan bebeklerin hem nefes almalarını zorlaştırır hem de uyku ve beslenme düzenlerini bozar. Bebeklerde burun tıkanıklığı nasıl geçer sorusunun yanıtını bu içerikte bulabilirsiniz. Burun Tıkanıklığını Neler Tetikler? Reply
  2. Fuat Vonahe’e: Çocuklarımın burunları tıkanıyor ve ne yapabilirim? Çözüm yollarını paylaşan bu makale çok yararlı. Ancak, çocuklarımın herhangi bir alerjisi olup olmadığını bilmiyorum. Bu yüzden, öncelikle bir alerji testi yaptırmalı mıyım? Reply