Bebek Uyumuyorsa Yapmanız Gereken 5 Şey

Nasıl ki her insan yaratılışı gereği farklı karaktere ve huya sahiptir bebekler de doğumdan itibaren farklılıklarını ortaya koyar. Bazı bebekler kendiliğinden anne baba ile birlikte uyurken bazı bebekler de geceleri anne ve babalarına nöbet tuttururlar. Uykusunu almış bebekler sağlıklı büyüme yolunda bir engeli geçmiş olurlar. Bebek uyumuyorsa dikkat edeceğiniz noktalara bu içerikte değineceğiz.

Düzenli uyku alışkanlığı vücut sağlığı için de önemlidir. Bebek uyumuyorsa anneler ve babalarda bir telaş başlar. Aslında özellikle annedeki huzursuzluk doğrudan bebeği etkilemektedir. Bebek için anne güven kaynağıdır. Onun psikolojisinin düzgün olması bebeği de doğrudan etkilemektedir.

Uyumayan bebekler için öneriler

Bebek uyumuyorsa ne yapalım?

a) Bebeğinizin uyumasını istiyorsanız öncelikle bebeğinizin diğer ihtiyaçlarını gidermeniz gerekir. Karnını doyurup gazını aldığınız bebeğinizin altının da kuru olduğuna emin olarak yatağına yatırın.

Çok yorgun olan bebek yatağına yattığında hemen sakinleşip uyumayabilir. Bebek uyumuyorsa bir sebebi de gün içinde ufak şekerlemeler yapıp günün yorgunluğunun bir kısmının alınmaması olabilir. Dolayısıyla bebeklerin gündüz de uyumaları gerekir ki gece rahat uyuyabilsinler.

b) Bebek uyumuyorsa masaj yapmayı deneyebilirsiniz. Yemekten önce yapılan hafif masajlar bebeğinizi rahatlatıp sakinleştirecek ve bu da onun kolay uyumasını sağlayacaktır.

c) Bebeklerin de tıpkı yetişkin insanlar gibi uyarıcılardan etkilendiğini söylemek gerekir. Bebeğinizi uyutmaya çalıştığınız yerde şiddetli ışık, televizyon, ses gibi dış uyarıcılar varsa çoğu çocuk bunlar yüzünden uyumayabilir.

Bebeklerde uyku arkadaşı

d) Bebeğinizin uyku düzenini sağlamak istiyorsanız bunu ona siz öğretmelisiniz. Saat kaçta uyku hazırlığı yapılacağı, kaçta uyunacağı, kaçta doyurulacağı ve kaçta kalkacağı konusunda annelerin programa uyması bebeklerin olağanüstü bir durum olmadığı müddetçe buna kolayca uymasını sağlayacaktır. Anneler bebeklerinin uyku saatini geçirdiklerinde bebeklerdeki huysuzluk artacak ve bir süre sonra bu krize dönüşecektir.

e) Bebek uyumuyorsa bir nedeni de yattığı yer olabilir. Bebeklerin kendini güvende hissedebilmeleri için 4-5 ay boyunca beşikte yatırılmamaları doğru bir tercih olur.

Bebekler, beşiğin çok büyük olması, annelerinden uzak olmaları sebebiyle beşikte yatmaktan hoşlanmazlar. Ya annenin yanında ya da ana kucağında uyumaktan daha büyük zevk alırlar.

Özellikle yeni doğan bebeklerin uyku düzenleri çok karmaşık olduğu için annenin bundan en az etkilenmesi için bebeği uyuduğunda bunu değerlendirip annenin de uyuması gerekir.

Bebek müzikleri konusunda fikir sahibi olmak isteyenler bağlantıya tıklayabilir.

5/5 - (81 votes)
“Bebek Uyumuyorsa Yapmanız Gereken 5 Şey” üzerine bir yorum
Yorum yapın