Bebek Tırnakları Hakkında Aklınızı Kurcalayan 5 Soru

Gözümüzün nuru bebeklerimiz için çok önemli bir durum olan bebek tırnakları hakkında birçok soruyu yanıtlamak istedik.

Bebek tırnakları nasıl kesilir?

Bebek tırnağı, yumuşak ve kırılgan olmasına rağmen keskin bir yapıya sahiptir bu sebeple ve bebek kontrolsüz davrandığı için hem annenin hem de kendisinin yüzünü ve vücudunun herhangi bir yerini çok kolay çizebilmektedir. Aynı zamanda kesilmeyen tırnakların içerisinde biriken kirler de enfeksiyon kaynağı oluşturacaktır. Bebek tırnakları kesiminde temiz bir havlu ya da örtü, bebekler için özel olarak üretilmiş tırnak makası ve kâğıt törpüye ihtiyacımız var. Bebeğin tırnak kesimine geçmeden önce bebeğinizin uykusunu almış olmasına, altının temiz olmasına ve karnın tok olmasına dikkat edin.

Bebek tırnakları nasıl kesilir

Bu onu sakinleştirecek ve bebek tırnakları kesiminin daha rahat olmasını sağlayacaktır. Bebeğimizi kucağımıza oturtalım, elini tutalım ve tırnak makasıyla oval şekilde yuvarlak hareketlerle tırnağını keselim. Tırnak kesimi bittikten sonra kâğıt törpü ile çok fazla bastırmadan kesimin arta kalan parçalarını törpüleyelim. Bu sayede bebeklerin tırnaklarının kesilen kısımlarındaki artıkların bebeğe zarar vermesi de engellenmiş olur.

Bebeklerin tırnakları kaç aylıkken kesilir?

Yeni doğan bebeklerin tırnak kesimi anne ve babalar için sorun gibi görülebilir. Çok hızlı uzayan tırnakları kesmek gerekir. Ortalama 1-2 hafta içinde bebeklerin tırnak kesimi gerçekleştirilir.

Bebek tırnakları ne zaman kesilir

Çok fazla uzamasın diye çok dipten kesilen tırnaklarda kanama görülebilir ve bu bebeğin canını yakabilir. Bu sebeple tırnakların uzadıkça kısaltılması daha doğru olacaktır.

Kırkı çıkmamış bebeğin tırnakları kesilir mi?

Bazı anne ve babalar günah olur düşüncesiyle doğumdan sonraki kırk günün geçmesinin ardından bebeklerin tırnaklarını kesmek istiyorlar hâlbuki kırkı çıkmamış bebek tırnakları kesimi için dinen engelleyici bir hüküm yoktur. Bebeklerde gaz sancısı annelerin kabusu durumunda. Bu noktada daha önce kaleme aldığım yazıyı okuyabilirsiniz.

Bebeğin ilk tırnağı kesilince ne yapılır?

Bebek tırnakları ilk baba tarafından kesilir inanışı batıl bir inanıştır. Anne de bebeğin tırnaklarını kesebilir.

Bebeğin ilk tırnağı kesilince ne yapılır

Kesilen tırnaklar büyüklerde olduğu gibi peçeteye sarılıp çöpe atılabilir ya da toprağa gömülebilir. Bunları yapmakta bir mahzur yoktur.

Bebeklerin tırnakları ne zaman kesilir?

Bebeklerin tırnaklarını uyurken de kesmek mümkündür. Özellikle huysuz ve elini vermek istemeyen bebeklerin tırnaklarının uyurken kesilmesi daha doğru olacaktır.

Bebek tırnakları kaç aylıkken kesilir

Sadece annesi bebeğin tırnaklarının kesimi için yeterli olabileceği gibi iki kişi de tırnak kesimini gerçekleştirebilir. Bebeğinizi daha yakından tanımak için onlarla bebek oyunları oynamalısınız. Detaylar için bağlantıya tıklayabilirsiniz.
5/5 - (20 votes)

  1. Anonim: Bebeğim 5 Haftalık: Doğamda Annelik Var. Telefonunuz bebek fotoğrafları ile dolup taştı. Bir zamanlar nasıl anne olacağım diye düşünürken, şimdi sanki yıllardır annesiniz. Onun üzüntüsü sizin üzüntünüz ve onun mutluğu sizin mutluluğunuz. Doğanızdaki annelik her geçen gün biraz daha kendisini gösterirken, bu hafta ... Reply