Bebek Hırkası Nasıl Örülür?

Bebek hırkası eskiden beri annelerimizin en çok ördüğü giysilerdendir. Gerek kendi bebeklerine ördükleri gerekse hediye olarak örülen bebek hırkaları her zaman değerli bir giysidir. Bebek hırkası nasıl örülür merak edenler için faydalı bir içerik olacağına inanıyorum.

Asıl işlevi soğuk ve serin mevsimlerde bebeğin üşümesini engellemek ve onu soğuk algınlığı gibi hastalıklardan korumaktır. Bunun yanında son dönemde örülen bebek hırkaları ise hem bu işlevi yerine getirmekte hem de çok estetik bir görüntü sağlamaktadır.

Mandalina desenli bu bebek hırkası modeli hem hoşunuza gidecek hem de hırkayı örmek için zorlanmayacaksınız.

 • Birinci sıraya ters örgü ile başlıyoruz.
 • İkinci sırada iki ters, altı düz ve iki ters örgü yapıyoruz.
 • Üçüncü sırada iki düz, bir artır; altı ters, bir artır şeklinde başlayıp iki düz, bir artır; altı düz bir artır olarak örmeye devam edelim. Böylece altı ilmekler sekiz ilmek oldu.
 • Dördüncü sırada iki ters, bir artır; sekiz düz, bir artır şeklinde örüyoruz. Böylece iki ilmeklerin arası on ilmek oldu.
 • Beşinci sırada iki düz, bir artır; on ters, bir artır şeklinde örerek ilmek sayısını on ikiye çıkarıyoruz.
 • Altıncı sırada hepsini ters örelim.
 • Yedinci sırada iki düz ör, bir ilmeği düzden çapraz al, örer gibi ama örme. Başına iki dolayarak ör. Üç ilmeği aynı şekilde başına iki dolayarak ör. Altı ilmeği de tek başına üçer dolayarak ör. Sonda kalan üç ilmek de yine tek tek başlarına iki dolanarak örülür.
 • Sekizinci sırada iki ters ör, düzden ilmeğe dolananları bırak. Bu ilmeklerin ikisini bir ör. Yani on iki ilmek ör. Böylece altı ilmek olacak ve modelin başına dönmüş olacağız. Bu şekilde devam ettirerek bebek hırkası modeli ortaya çıkmış oluyor. Bu bebek hırkası modeline mandalina dilimi modeli denilmektedir.

Bebek hırka anlatımlı modelleri

Bebek hırkasında renk ve desen seçimi çok fazladır. Özellikle kızlar için örülen bebek hırkası modellerinde her geçen gün farklılıklar ortaya konulmaktadır. Erkekler için örülen bebek hırkası modellerinde düğme ve cep detayları çok şık bir görüntü oluşmasını sağlamaktadır.

Erkek çocuğu içi hırka modeli
El örgüsü bebek hırkası
Çocuk hırkası yapılışı
Bebek hırkası modeli
Anlatımlı bebek hırkası modeli
Bebek çocuk hırkası modeli

Bu içeriğimizde sizlere bebek hırkası nasıl örülür anlattık. Umarım faydalı bir içerik olmuştur. Keyifli günler dileriz.

5/5 - (61 votes)
“Bebek Hırkası Nasıl Örülür?” üzerine bir yorum
 1. Videolu Anlatımlı Örgü Çocuk Hırka Yapılışı-Sevgili Hanımlar işte size Türkçe en detaylı anlatılan ve Kol kesmesi,Örgü Hırkanın ön tarafının,yakasının ve Arkasının nasıl örüleceğini öğreten Örgü Penguenli Bebek-Çocuk Hırka-Ceket Nasıl örülür? anlatılan Videolu Anlatımı.

  Cevapla
Yorum yapın