Bebek Hırıltısı Nasıl Geçer?

1

Bebekler, özellikle kış aylarında nefes alıp verirken zorlanmaya bağlı olarak bir ses çıkarırlar. Bu sese bebek hırıltısı denir.

Özellikle soğuk algınlığı döneminde karşılaşılan hırıltı problemini bazen stetoskop ile bazen de doğrudan duyabiliriz.

Küçük çocuklarda ve bebeklerde hırıltı problemine daha sık rastlanırken büyük çocuklarda daha az rastlandığını görüyoruz.

Bebek hırıltısı neden olur

Bebek hırıltısı neden olur

Bebek hırıltısı birçok sebebe bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bunların başında soğuk algınlığı gelir. Hırıltı sebeplerinden biri de “astım” dır. Astımlı çocukların solunum yolları daralır ve bu daralma mukus oluşumun sebep olur.

Astımlı çocuklarda hırıltı ile beraber gece öksürükleri, sık nefes alma da görülür.

Bebek hırıltısının diğer önemli bir nedeni alerjidir. Hayvan tüyleri, küf, toz gibi çeşitli alerjiler soluk borusundaki şişkinliğe neden olur. Bu şişkinlik de hırıltıya sebep olmaktadır.

Bu hastalıkların dışında bronşiolit, zatürre, krup hastalığı ve yabancı cisim yutma da hırıltıya sebep olan problemler arasındadır.

Bebeklerde hırıltıya ne iyi gelir

Bebek hırıltısına ne iyi gelir

Bebek hırıltısı için yapılacak en güzel uygulama doktora gitmektir. Çocuk doktorunun muayenesi sonucunda tedavi planlanması ve bu tedavinin aksatılmadan uygulanması gerekir.

Doktorunuz daha basit vakalarda şunları size önerebilir:

  • Bebeğinize bol su ve süt verin.
  • Soğuk buhar makinesini aralıklara bebeğinizin ya da çocuğunuzun odasında çalıştırın.
  • Çocuğunuzun odasındaki kapı ve pencerelere polenlerin geçişini azaltmak için sineklik benzeri koruyucular taktırabilirsiniz.
  • Banyo sonrasında çocuğunuzun banyoda bir süre daha kalmasını ve böylece banyodaki buhar yardımı ile nefes yollarının açılmasını sağlayın.
  • Yattığı yastığın normalden daha yüksek olmasını sağlayın. Bu bebek hırıltısı için doğru bir yöntemdir.

Bebeklerde hırıltı bitkisel tedavi

Genellikle solunum yolu hastalıkları sebebiyle oluşan hırıltının bitkisel tedavisi için aşağıdaki yöntemlerden size uygun olanı kontrollü olarak kullanabilirsiniz.

Zencefil hırıltıya iyi gelen bitkilerdendir. Zencefili çay olarak tüketebilirsiniz.

Günlük ya da ak günlük denilen bitkinin iki üç tanesini bir tavaya koyun tavada yanmasını bekleyin. Yanarken viks kokusuna benzer bir buhar çıkaracaktır.

Bu buharın el büyüklüğündeki pamuğu üzerinde tutarak pamuğa geçmesini sağlayın. Bu pamuğu bir gün çocuğun göğüs kısmına ertesi gün de aynı uygulamayı yaparak bebeğin sırt kısmına koyuyoruz. Faydasını göreceğinizi umuyorum.

Bebek hırıltısı tedavisi videolu anlatım

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.