Bebek Atkı Bere Nasıl Yapılır?

Bebek atkı bere takımları soğuk kış günlerinin vazgeçilmezleri arasındadır. Anneler ve anne adayları bebekleri için değişik renk ve modellerde bebek atkı bere takımı örerler. Bebeklerin cinsiyeti bebek atkı bere takımları için önemli bir ölçüdür. Genellikle kız bebekler için canlı renkler ve pembe rengin tonları tercih edilirken erkek bebekler için de mavi ve tonlarının yanında gri, beyaz ve pastel renkler seçilmektedir. Yine bebeklerin cinsiyetine göre bebek bere atkı takımları için farklı modeller kullanılabiliyor.
Bebek atkı bere modeli
Her iki cinsiyete de giden çeşitli çizgi film kahramanlarının figürlerinin olduğu bereler ve hayvan figürleri çok kullanılırken erkek bebekler için aslan, ayı, köpek figürleri; kız bebekler için de tavşan, kedi ve civciv figürleri çokça kullanılmaktadır. Atkı ve berelerin yanında hırka modelleri için de bebek hırka yazımı okumanızı öneririm.

Bebek atkı bere yapılışı

Bebek atkı bere takımı örecekseniz ipin kalitesi ve markalı olması önem taşımaktadır. Bunun için TSE belgeli firmaların özel olarak ürettiği bebek iplerini kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Bu ipler kanserojen madde içermedikleri için güvenle kullanılabilir. Genellikle tüm bere ve şapkaların başladığı gibi bir başlangıç yapalım.
Bebek bere atkı yapılışı
Başladığımız bere bebekler için olacağından tırabzan sayısını da ona göre ayarlamamız lazım. Başlangıçta bıraktığımız ipi yuvarlak bir hal alması için belirli bir ilmek sayısından sonra çekelim ve tam bir yuvarlak elde ederek ikinci sıraya geçelim. Örme işleminde bebeğin baş kısmının boyutlarına göre ayarlama yapalım. İsterseniz bu başlangıcı farklı renklerle örerek berenin figürleri için de kullanabiliriz. Atkı için 4,5 numara şiş ve bebekler için özel üretilmiş ip gereklidir. Otuz iki ilmekle atkımızı örmeye başlıyoruz. İlmekleri atarken çok sıkmayalım. Dört ters dört düz örüyoruz. Dört sıra ördükten sonra terslerin üstünü düz, düzlerin üstünü ters örerek kesme şeker örneğini çıkarabiliriz. Bebek atkısını istenilen uzunlukta örebilirsiniz. İstenilen uzunluğa gelen atkınızı çok fazla sıkmadan çok fazla da gevşek bırakmadan örgümüzü kapatıp bitirelim. Bitirdikten sonra isterseniz ponpon isterseniz de püskül ile atkınızı süsleyebilirsiniz. Bazen püskül ve ponponlar çocuklar için tehlike oluşturabiliyor. Bebeğiniz çok küçükse ponpon ya da püskül yapmayın. Atkı bere örneklerine aşağıdaki modellerine bakabileceğiniz gibi daha önce kaleme aldığım bebek atkı bere örnekleri yazımı da inceleyebilirsiniz.

Bebek atkı bere modelleri

Aşağıdaki modelleri incelemek için görsellerin üzerine tıklamanız yeterlidir.

Bebek atkı bere yapımı videolu anlatım

Aşağıdaki videoyu izleyerek bebek bere ve atkı takımı yapılışını öğrenebilirsiniz.
5/5 - (46 votes)
“Bebek Atkı Bere Nasıl Yapılır?” üzerine 2 yorum
  1. Mar 9, 2020 – This Pin was discovered by Jaroslava Drgová. Discover (and save!) your own Pins on Pinterest

    Yanıtla
  2. Atkılı Bere Yapılışı İstek üstüne örgü atkılı bebek yapılışı paylaşıyoruz. Şiş işi atkı ve berenin…

    Yanıtla
Yorum yapın