Ayak Kokusu Nasıl Geçer?

Ayak kokusu hemen hemen tüm insanların hayatında zaman zaman ya da sıklıkla yaşadığı günlük problemlerden sadece biri. Sizlere ayak kokusuna neden olan şeyler ve ayak kokusuna hangi müdahaleler yapabilirsiniz bunlardan bahsedeceğim.

Ayak kokusu neden olur

Gerek mevsimsel faktörlerden gerekse hormonal etkilerden dolayı her insan az ya da çok terler. Terle birlikte vücudumuzdan toksinlerin atıldığı malumdur. Terleme aynı zamanda vücut tuz dengesi için de gereklidir. Dolayısıyla ter ve terleme, insan sağlığı için faydalıdır. Terle birlikte terleyen bölgedeki bakteri oluşumu ter kokusuna neden olur. Ayak kokusu için temel sebep de bakterilerin terle çoğalması ve kokuya neden olmasıdır. Ayak kokusu ve ter, her insan için farklı düzeydedir. Bazı insanların ayakları hiç kokmazken bazı insanların ise ayak kokusundan dolayı yanına yaklaşılması mümkün değildir.

Ayak kokusunu ne giderir

ayak-kokusuna-ne-iyi-gelir
Ayak kokusuna ne iyi gelir
Ayak kokusu giderilebilecek sorunlardandır. Bunun için öncelikle ayağınızı sıkmayan bir ayakkabıya sahip olmalısınız. Ayakkabınız hava almalı ve sentetik deriden üretilmemiş olmalıdır. Doğal deriden üretilen ayakkabılar ayak sağlığınız için de önem taşır. Ayrıca eve geldiğinizde ayakkabınızı havalandıracağınız bir yere ( balkon gibi ) koymanız bakteri oluşumunu azaltacaktır. Çorap seçiminiz de ayağınızın kokmaması için önemlidir. Teri emen bir çorap tercih etmelisiniz. Polyester katkısı yüksek çoraplar ayağınızdaki bakteri oluşumunu artıracaktır. Bunun yerine pamuklu çorapları tercih etmelisiniz. Ayakkabıyı asla çorapsız giymeyin. Çorapsız giyilen ayakkabıların içine terle birlikte bakteriler dolacak ve bunlar ayakkabınızın da kokmasına neden olacaktır. Ayaklarınızı yatmadan önce yıkayıp pudralayabilirsiniz. Bu yöntemle terleme ve ayak kokusuna etkili bir çözüm bulmuş olursunuz. Limon suyu ile terleyen ayaklarınızı ovmanız koku için etkili çözümlerden kabul edilir. Ayaklarınızı karbonat ile ovarsanız yine ayak kokusu sizin için sorun olmaktan çıkacaktır.

Ayak kokusuna bitkisel çözüm

ayak-kokusu-nasil-gecer
Ayak kokusuna kesin çözüm
Ayağınızda mantar da oluşmuşsa lavanta yağı kullanmak sizin için en doğru yol olacaktır. Bunun için bir leğene koyduğunuz ılık suya 10 damla lavanta yağı damlatmak ve günde iki kez 15 dakika ayağınızı burada bekletmek yeterli olacaktır. Aynı işlemi sirke ile de yapabilirsiniz. Ilık suya lavanta yağı yerine sirke damlatırsanız ayak kokusu sizin için problem olmaktan çıkacaktır. Ayak kokusunu gidermek için çayın arta kalan demini kullanabilirsiniz. Yaklaşık on dakika ayaklarınızı çay deminde tutarsanız kokunun azaldığını göreceksiniz.

Ayak kokusu nasıl giderilir videolu anlatım

5/5 - (21 votes)
“Ayak Kokusu Nasıl Geçer?” üzerine 2 yorum
  1. Ayak kokusunun nedenleri arasında da birden fazla sebep olabilir. Bir sağlık sorunu veya yanlış ayakkabı seçimi, ayak kokusunu doğurabilir.Ancak bazı öneriler sayesinde bu kokudan kurtulmak mümkün. Utanmanıza ve çekinmenize gerek yok çünkü bu herkesin başına gelebilen bir durumdur. Peki, ayak kokusu nasıl geçer?

    Yanıtla
  2. The article “Ayak Kokusu Nasıl Geçer?” is a helpful guide for those who are looking to get rid of foot odor. The author provides clear instructions on how to effectively clean and treat your feet to prevent bad odor. Overall, this is a well-written and informative article.

    Yanıtla
Yorum yapın