Resimli Anlatımla Ata Yeleği, Efe Yeleği Nasıl Yapılır?

Kimilerine göre ata yeleği kimilerine göre ise efe yeleği diye tabir edilen bebekler için harika yelek modelini sizlere resimli anlatımlarla sunmak istedim.

Ata yeleği / Efe yeleği için gerekli malzemeler:

 1. Bir yumak kırçıllı efe yeleği ipi (yüncülerden bulabilirsiniz )
 2. Bir yumak gri ip arkası için ( yüncülerden bulabilirsiniz)
 3. 4 nolu şiş (yüncülerden bulabilirsiniz )
 4. 7 tane efe yeleği düğmesi amblemli (yüncülerde var)
 5. 20 cm zincir köstek modeli vermek için (kullanmadığınız kolye zincirlerinden olabilir )

Efe yeleği yapılışı resimli anlatım:

Efe yeleği 6 parçadan oluşmaktadır. 2 ön 1 arka 2 cep ve 1 kuşak olarak.Yapılışı çok kolay özellikle erkek bebekler için kullanılan gömlek ve badinin  üzerine giyilen efe yeleği görünüm bakımından harika bir yelektir.
Efe yelek yapımı birinci adım
Efe yeleğin ön kısımlarını yapacağız. Kırçıllı iple 3 ilmek başlayalım. Kenarlardan artırarak 38 ilmeğe kadar örelim. Erkek yeleklerinde sol tarafa ilik evi konur. Tüm yelek haroşa dan oluşmaktadır.
Efe yelek yapımı ikinci adım
Efe yeleğin kol evine kadar 4o diş haroşa örelim. Aynı anda hem kol evi hemde göğüs kısmından kesme yapalım. Ön koldan 3 ilmek 2 ilmek ve 1 ilmek olarak kesmeyi tamamlayalım. Bant olarak 6 ilmek örelim. Göğüs kısmından  6. ilmeği çift olarak alalım. 1 er ilmek olarak keselim. Yani 38 ilmeğin 6 sı kol evine gitti. 8 ilmeği  tek tek keserek ön bedenden 24 ilmek kalana kadar örelim. 14 sıra daha düz haroşa örelim.Omuz kısmında 20 ilmeği 3 e bölerek aşamalı olarak keselim  .Kalan 4 ilmeği  boyun çevresi kadar örelim. Görselde ki gibi.
Efe yelek yapımı üçüncü adım
Efe yeleğin arka kısmını yapıyoruz. 17 ilmek başlayalım.kenarlardan artırarak 35 ilmek yapalım. İşlemi 2 kez tekrarlıyalım.
Efe yelek yapımı dördüncü adım
2 tane üçgen şekli şişe takalım görseldeki gibi. Toplam 70 ilmek oldu.
Efe yelek yapımı beşinci adım
Efe yeleğin arkasını yapıyoruz. Kol evine kadar 40 diş haroşa örelim. Kol evi için  2 taraftan da 2 ilmek  1 ilmek olarak keselim. Toplam 6 ilmek kesiyoruz. Kalan 64 ilmeği düz olarak 20 diş daha haroşa örelim. Kol evinin toplamı 22 diş haroşa olacak. 64 ilmeği 3 e bölelim.22 ilmek omzu 3 aşamalı olarak keselim.Yakayı keselim,  sonra  omzu  3 aşamalı keselim.
Efe yelek yapımı altıncı adım
Efe yelek yapımı altıncı adımda efe yeleğin cebini yapacağız. Ön kısmın düz ördüğümüz yerden başlayarak 10 haroşa yukarısından ilmekleri ortalayarak 15 ilmek alıyoruz. 7 diş haroşa örüp kesiyoruz.İşlemi 2 taraf için tekrarlıyoruz. Kenarlarını dikip cep şekli veriyoruz.
Efe yelek yapımı yedinci adım
Efe yeleğin kuşağını yapacağız. 18 ilmek başlayalım.Kenarlardan artırarak 28 ilmek olana kadar örelim. Sonra kenarlardan keserek 18 ilmek kalana kadar örüp tamamen keselim. Daha önce kaleme aldığım şal yaka bebek yelek yapımını okumanızı öneririm.

Ata yeleği için son adımlar

Efe yelek yapımı sekizinci adım
İlikler efe yeleğine özeldir. Amblemli dir. Değişik modellerini yüncülerden bulmak mümkündür. Efe yeleğin kösteğini yapmak tamamen  kendi fikrimdir. Evde kullanmadığım kolyenin zincirin 1 ucunu 2 ye katlayarak 2. ilik evine geçirdim.2. ucunu da cebin kenarına diktim. Görünümü güzel, aslına uygun oldu.
Efe yelek yapımı dokuzuncu adım
Efe yeleğin dikimi de özeldir. Arka ve ön yüzü yan yana getirerek 1 diş arkadan 1 diş önden aşırtma olarak dikilir.
Efe yeleği arka yüzü
Efe yeleğin kuşağını tam ortalayarak görselde ki gibi düğmelerle dikilir.
Efe yeleği ön yüzü
Efe yeleğin düğmelerini, zincirini dikerek işlemi bitiriyoruz. Sağlıklı günlerde kullanmanız dileğiyle. Daha farklı yelek örnekleri için bebek yelek modelleri yazımı okuyabilirsiniz. [affiliate_news2 id=”146″] Efe yeleği çok kullanışlı modern görünümü ile kış günlerinin sıcacık yeleği bebeğinize yakışan süper bir giysidir. Renk konusunda ben griyi seçtim. Siz de istediğiniz renk yapabilirsiniz. Resimde gördüğünüz ata / efe yeleği çalışmasını bebeğiniz için sipariş vermek isterseniz tıklayın.
5/5 - (90 votes)
“Resimli Anlatımla Ata Yeleği, Efe Yeleği Nasıl Yapılır?” üzerine 2 yorum
 1. Daha farklı ata yelek modelleri ve efe yelek örneklerini. Daha farklı ata yelek modelleri ve efe yelek örneklerini bulabilirsiniz. Efe yeleği yapılışı resimli anlatım: Efe yeleği 6 parçadan. nrj chat; ing internet bankacılığı açma; ilgisiz erkek nasıl düzelir; bir kızı aşık etmenin 46 yolu pdf; adının eş anlamlısı nedir

  Cevapla
 2. Daha farklı ata yelek modelleri ve efe yelek örneklerini bulabilirsiniz. Efe yeleği yapılışı resimli anlatım: Efe yeleği 6 parçadan. Mar – Hanımlar kendi yaptığım efe yeleği yapımını görsellerle aşamalı olarak anlattım. Daha farklı ata yelek modelleri ve efe yelek örneklerini. It does not store any personal data.

  Cevapla
Yorum yapın