Amigurumi Hakkında Bilmek İsteyeceğiniz Şeyler

Amigurumi terimini ilk defa duyanlar için rehber niteliğinde bu yazımızı okumanızı öneriyorum.Amigurumi nedir?

Japon kökenli Ami (tığ veya şiş ile yapılmış) ve nuigurumi (içi doldurulmuş oyuncak ) kelimelerinden türeyen, örgü örenlerin gayet iyi bildiği sık iğne tekniğinin oyuncağa uyarlanmış halidir.

Oyuncak yapımı anlatımlı

Örgü oyuncak yapma tekniği de diyebileceğimiz Amiguruminin ülkemizde çok fazla geliştiği söylenemez. Yabancı sitelerde birçok modelin olduğunu söyleyebiliriz.

Amigurumi nasıl yapılır?

Amigurumi küçük bebek ve hayvanların ip ve tığ ile örülerek oluşturulduğu bir Japon sanatı olduğunu söylemiştik. Amiguruminin yapılırken çeşitli şekiller oluşturmak için artırma ve eksiltmeler yaparak spiral halinde sık iğne ile örmemiz gerekiyor.MUTLAKA OKUYUN:  Kolay Bere Yapımı Videolu Anlatımlı
Oyuncak yapımı

Tipik amigurumilerde minik kol ve bacaklar ile büyük bir baş ve küçük bir gövdeye sahip oyuncaklar vardır. Amigurumi yapabilmek için örgü ipliği, tığ, dolgu malzemesi, iğne, plastik gözler, keçe plaka ve nakış ipliğine ihtiyacımız vardır.

Amigurumi oyuncak yapımı anlatımlı

En çok kullanılan başlangıç örme yöntemi sihirli halkadır. Düz dairesel bir yuvarlak yaparak başlayacağımız sihirli halka için ipe uzun bir kuyruk bırakarak bir halka oluşturalım.

Halkanın ortasından tığı geçirip ilmek alalım. Tığa tekrar ilmek alıp ilk ilmeğin içinden geçirelim. Bu şekilde halka içine istediğiniz sayıda sık iğne yapabiliriz. İçine altı sık iğne yaptıktan sonra başta bıraktığımız uzun kuyruğu çekerek sıkıştıralım.MUTLAKA OKUYUN:  Harika Bebek Hırka Anlatımlı Modelleri

İpliği bir halka yapalım. Tığı içinden geçirip ilmek alalım. Tekrar ilmek alıp ilk ilmeğin içinden geçirerek örmeye devam edelim. Böylece zincir örgü yapmış olacağız.

Amigurumide örgü kısaltmalarında artırma çok kolaydır. Sık iğne olarak yapıyoruz. Aynı ilmek içine iki defa sık iğne yapıyoruz. Bazı modelleri örerken aynı yere 3 sık iğne olarak da artırma yapabilirsiniz. Ama genelde aynı yere 2 kez sık iğne ile yapılarak artırma yapılır.

Amigurumilerde eksiltme yapmak için yan yana iki ilmeğe batarak ikisinin ilmeklerini birlikte örmek gerekiyor.

MUTLAKA OKUYUN:  Çift Lastikli Gibi Yapılan Kabartmalı Sıralı Örgü Modeli Yapılışı

Amiguruminin bittiği zaman genellikle ipi kesme ve içinden çıkartarak saklama şeklinde yapılıyor. Eğer top gibi bir nesne ördüyseniz, bir sonraki ilmeğin içine ilmek kaydırma yapın ve ipi kesip goblen iğneye takın. Her ilmek içinden geçirerek ipi sıkıca çekin. İpi topun içinden geçirip fazla kısmı kesin.

Daha detaylı amigurumi bebek yapımı için tıklayın.

Aşağıdaki videoyu da izleyerek örgü oyuncak yapabilirsiniz.

Amigurumi teknikleri videolu anlatım


Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşünceleriniz kıymetli, yazıyı yorumlar mısınız?x
()
x