2 Yaş Sendromu Merak Edilen 5 Soru

2 yaş sendromu nedir

Çocuğun özerklik dönemi denilen ve çoğunlukla 1,5 -3 yaş aralığındaki çocuklarda gözlemlenen davranışsal değişimlere 2 yaş sendromu denir. Yürümeye başlayan çocuklar artık özgürlüğünü ilan etmişlerdir. İstediği yere gidip istediği nesnelere dokunmak isterler. Anne ve babanın isteklerini yerine getirmek istemeyen çocuklarla ebeveyn arasında çatışma çıkar. Çoğu anne 2 yaş sendromu için “ çocuğum böyle değildi, aksileşmeye ve istediği her şeyi yapmaya başladı.” Cümleleri kurar.

2 yaş sendromu nedir videolu anlatım

İki yaş sendromu belirtileri nelerdir

Çocuğun özgürlüğünü kazanması yürümesi ile mümkün olur. Bu kendi başına yapabilme becerisinin de gelişimi anlamına gelmektedir. Bu sebeple çocuğun 2 yaş sendromu içinde sık sık kendisine ne yapması gerektiği konusunda uyarılarda bulunan anne-babasına “hayır” dediğini gözlemliyoruz. İstediği olmayan çocukların genellikle ağladıkları ve bu ağlamaların da bazen anneleri bezdirdiği herkesin malumudur. Birey olduğunu hissettirmeye çalışan çocuk, herhangi bir konu ile ilgili çok fazla soru sorabilir, kıyafetlerini kendi giyip çıkarmak ister, istediği olmayınca da yapılana kadar ağlar. Bunlar 2 yaş sendromu içindeki en sık belirtilerdir.
iki-yas-sendromu-merak-edilen-sorular
2 yaş sendromu merak edilen sorular

2 yaş sendromu nasıl geçer

2 yaş sendromu, aslında ailelerin çocuğun gelişiminin bir dönemini problemli hale getirmesidir. Evet, çocukta birtakım değişimler gerçekleşir ancak bu değişimlere anne-babaların verdikleri tepkiler sendromun oluşmasına neden olur. Bu sebeple sendromun geçmesi biraz da ebeveyn tutumuna bağlıdır. Bazı ailelerdeki doğru yaklaşımlar gelişim dönemini sendrom seviyesinden uzaklaştırırken bazı ailelerin yanlış yaklaşımları sürecin uzamasına ve içinden çıkılmaz bir hal almasına neden olacaktır.

İki yaş sendromu ile nasıl başa çıkabiliriz

İki yaş sendromu ne zaman geçer

3-3,5 yaşları arasında artık çocuk bireyselleştiğinin farkına varır ve bu süre sona erer. Bu süre içinde çocuğun özellikle iletişim becerilerinin de geliştiğini gözlemleyebiliriz. Bu sürecin atlatılması her çocuk için aynı değildir. Süreci bazı çocuklar daha erken bazıları ise biraz daha geç atlatabilirler.
2-yas-sendromu-ile-nasil-basa-cikilir
İki yaş sendromu ile nasıl başa çıkılır

2 yaş sendromunda ne yapılmalı

Bu gelişim dönemi doğru olarak bilinirse sendrom yaşanmadan çocuk ve aile bu dönemi geçirecektir. Çocuğun kendini tanıması ve geliştirmesi için alan ve imkan sağlamak sadece kendi istediğinde yardımda bulunmak doğru olacaktır. Ağlayarak bir şeyler yaptırmak isteyen çocuklara bunun mümkün olmayacağını sözle ifade ettikten sonra asla ağlayarak yaptırmak/aldırmak istediği şeyi gerçekleştirmemek gerekir. Böyle davrandığı süreç içinde mümkün olduğunca yanında uzaklaşmak ve ağlaması bittiğinde ilgi gösterip bunun doğru olmadığını anlatmak gerekir.
5/5 - (23 votes)
“2 Yaş Sendromu Merak Edilen 5 Soru” üzerine 2 yorum
  1. Oğlum 2 yaşını 2 ay geçti. 15 gündür çok hırçın. Sakin bir çocuktu, şimdi kendini yerlere atıyor. … Soru: 22.03.2011. 2 yaş sendromu

    Yanıtla
  2. 2 yaş sendromu döneminde çocuk artık bebeklikten çıkmıştır. Kendi başına hareket etme, Kendini kanıtlama ve İfade edebilme becerileri hızla gelişir. Bu sürecin doğal bir sonucu olan ısrarlı, kimi zaman tepkili tutumları ise ebeveynleri zorlar.

    Yanıtla
Yorum yapın