Evde Kolay Damla Çikolatalı Muffin Nasıl Yapılır?

Çeyizlik Yeni Lif Modelleri ve Örnekleri

En Kolay Buğulu Göz Makyajı Nasıl Yapılır?

Harika Bir Kış Tatili için Gidilecek 5 Yer

Kış Diyeti Nasıl Yapılır?

Yazar: Alperen Dernek Kategori: Sağlık 19 Aralık 2016
37

Kış mevsimi geldiğinde hareketliliğimiz azalır, bu durum kış diyeti fikrinı hemen akla getiriyor. Kışın hareketsiz kalmada havaların soğuk olmasının yanında mevsimsel psikoloji ve buna bağlı alışkanlık da ön plandadır.

Hareket etmemek metabolizmamızın yavaşlaması anlamına gelecektir. İnsanın enerji kaybetmesi, kaybedilen enerjinin miktarına göre ya kilo kaybına ya da kilonun muhafaza edilmesine sebebiyet verir.

Enerji harcamak hem spor ve hareketli bir yaşam ile hem de bazal metabolizmanın sürekli canlı tutulması ile mümkündür. Uzmanlar bu sebeple yaz kış günde en az iki litre su tüketilmesini tavsiye ediyorlar.

Yazın iki litre su, terleme sebebiyle oluşan su kaybının da etkisiyle bazen yetmeyebilirken kışın çok az su ihtiyacı hissediyoruz.

Kışın da vücudumuzun bağışıklık sistemini artırmak ve kilo kontrolümüzü sağlayabilmek için muhakkak günde en az iki litre su içmeliyiz. Su içmeyi alışkanlık haline getirirseniz bir süre sonra vücudunuz sizden bu suyu istemeye başlayacaktır.

Kış diyeti zayıflama

Kış diyeti ile zayıflama

İnsanların genellikle kilo aldıkları kış mevsiminde kış diyeti mi olurmuş demeyin. Sağlıklı bir vücuda sahip olmak isteyen insanlar, her daim mevcut ideal kilosunu korumalı, ufak artışlara hemen müdahale etmelidir.

Bunu hayat tarzı haline getirmezsek yaz ve kış diyetlerini çok sık yaparız, bu da bize zarar verir.

Kış diyeti için en temel kural bağışıklık sistemini güçlendirmektir. Bunun için mevsime ait sebze ve meyveleri kullanabilirsiniz.

Kışın enfeksiyon riskinin artması sebebiyle antioksidan içeren gıdalardan zengin bir beslenme programı düzenlemek daha doğru olacaktır. Bu sebeple örneğin balık, haftada en az iki öğün tüketilmelidir.

Kış diyeti için önemli kurallardan biri de akşam yemeğini 19.00’dan önce bitirmelisiniz. Uzun kış geceleri diye “gelsin çerezler gitsin tatlılar” deyip “Ama ben saat 19.00’dan önce akşam yemeğini yemiştim.” diyorsanız kendinizi kandırırsınız.

Prof. Dr. Canan Karatay diyeti merak edenler ilgili yazımı okuyabilir

Kış diyeti Ender Saraç tavsiyeleri

Kış egzersizleri

Kış diyeti konusunda Ender Saraç’ın tavsiyelerine göz atalım:

a) Günde yedi büyük fincan sıcak su tüketin.
b) Ara öğünler dâhil günde yedi öğün beslenin.
c) Her gün 7777 adım atın.
d) Akşam yediden sonra hiçbir şey yemeyin
e) Şeker oranı düşük sebze ve meyvelerle organik bakliyatları tüketin.

Alperen Dernek

Türkçe öğretmeni, evli ve bir çocuk babasıyım. Hobi olarak dergilerden, sosyal medyadan ve yabancı sitelerden araştırarak öğrendiğim yeni fikirleri siz değerli takipçilerim ile paylaşıyorum. Sitemi beğendiyseniz sosyal medyada paylaşarak bana destek olabilirsiniz.
Yapılan Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
Ayak Kokusu Nasıl Geçer?

Ayak Kokusu Nasıl Geçer?

15 Kasım 2016
122
Dukan Diyeti Nasıl Yapılır?

Dukan Diyeti Nasıl Yapılır?

27 Şubat 2017
72